
Osvrt na tržište za 10.09.2024. - žitarice i uljarice, Za detaljnije informacije morate biti ulogovani ili registrovani

Osvrt na tržište za 09.09.2024. - žitarice i uljarice. Za detaljnije informacije morate biti ulogovani ili registrovani

Osvrt na tržište za 09.09.2024. - repromaterijal. Za detaljnije informacije morate biti ulogovani ili registrovani

Osvrt na tržište za 09.09.2024. - komponente za stočnu hranu. Za detaljnije informacije morate biti ulogovani ili registrovani

Osvrt na tržište za 09.09.2024. - stoka. Za detaljnije informacije morate biti ulogovani ili registrovani

Žetva meke pšenice u Francuskoj pada na najniži nivo u poslednjih 40 godina, a domaći farmski lobi upozorava na „strukturalnu“ štetu po prinose.
Proizvodnja će biti 25,98 miliona tona, što je pad od 26% u odnosu na prošlu godinu, rekao je Erik Tiruin, predsednik AGPB. Prinosi su opali za 17% na 6,2 tone po hektaru u istom periodu, nastavljajući pad koji je započeo 2015.
„Ovaj trend za nas poljoprivrednike sugeriše mnogo dublji i strukturalni pad koji doživljavamo godinama i koji ne izgovara njegovo ime: pravo uništenje francuske poljoprivrede“, rekao je Thirouin. "Ovo je moj prvi uzvik uzbune."
Poljoprivrednici bi trebalo da izgube 3 milijarde evra (3,3 milijarde dolara) zarade u poređenju sa prošlom godinom jer se pad proizvodnje poklapa sa rastućim računima za energiju i platama, rekao je on.
Izvoz žitarica od najvećeg poljoprivrednog proizvođača u Evropskoj uniji pada na najniži nivo od 2001-2002. Neprekidne kiše, nedostatak sunca i niske temperature koje su pogodovale bolestima smanjile su prinose i uticale na kvalitet useva u većini regiona uzgoja.
Vremenski ekstremi pogodili su ove sezone širom kontinenta.
Ranije ove godine, farmeri su predvodili ulične demonstracije naglašavajući rastuće troškove, jeftin uvoz i stroge francuske i evropske propise kao što je Zeleni dogovor bloka. Izvoz je takođe ograničen konkurencijom iz Rusije i Ukrajine, rekao je Tiruin.
„Imamo sve više propisa, ograničenja i zabrana koje padaju na sve nas poljoprivrednike neprekidno više od 20 godina i koje, kao rezultat, slabe naša sredstva za proizvodnju“, rekao je on.
Francuska vlada napravila je niz ustupaka i najavila pomoć od više od 2,2 milijarde evra kako bi naterala poljoprivrednike da prekinu svoje proteste.
Grupe farmera vode razgovore sa vladom kako bi izvršile pritisak za hitnu finansijsku podršku i kako bi pomogli u ublažavanju ograničenja, rekao je Thirouin. Ti pregovori su bili teški s obzirom na tekuću političku krizu u zemlji.
Upitan da li se farmeri mogu vratiti na ulične proteste, on je rekao: „Kada ste spremni da bacite peškir, spremni ste na sve i sve.