Predsednik Egipta Sisi naručio je ogromnu kupovinu pšenice strahujući od nove krize snabdevanja
Najveći egipatski tender za pšenicu , skoro 20 puta veći od uobičajene, proizašao je iz zabrinutosti za bezbednost hrane izazvane obaveštajnim brifingom predsedniku Abdelu Fatahu al-Sisiju, prema tri bezbednosna i vladina izvora.
Egipat, jedan od najvećih svetskih uvoznika pšenice, oslanja se na žito za proizvodnju subvencionisanog hleba za desetine miliona Egipćana. Uzastopne vlade su decenijama održavale stabilnu cenu kako bi izbegle nemire javnosti, ali je u junu Sisijeva vlada podigla cenu za 300%.
Sisijeva uloga na tenderu koji je pokrenut ranije ovog meseca – koji je tražio 3,8 miliona metričkih tona pšenice, ali je isporučio samo 7% tih količina – nije ranije objavljena. Njegova kancelarija nije odgovorila na zahtev za komentar.
Egipat je pretrpeo nekoliko finansijskih šokova poslednjih godina, uključujući rusku invaziju na Ukrajinu 2022. godine, koja je poremetila lance snabdevanja i izazvala povećanje globalnih cena pšenice na više od 500 dolara po metričkoj toni.
Sa cenama pšenice koje se danas trguju na skoro četvorogodišnjem najnižem nivou od oko 200 dolara po toni zbog obilnog globalnog snabdevanja, Sisi i njegova vlada su nastojali da zaključaju jeftin uvoz, rekli su izvori.
Sisi je odluku doneo zajedno sa premijerom Mostafom Madbulijem i novoimenovanim ministrom snabdevanja Šerifom Farukom, rekli su izvori. Sisijevo lično učešće je bilo veoma neobično, pošto odluke o tenderima obično donosi ministarstvo snabdevanja.
Veličina tendera je takođe bila neobična. 3,8 miliona tona koje traži Egipat, vrednih oko 850 miliona dolara, u poređenju sa uobičajenom veličinom od oko 200.000 tona i predstavlja više od polovine njegovog godišnjeg uvoza pšenice.
Sisi je odluku doneo nakon redovnog tromesečnog brifinga njegovih obaveštajnih službi u julu koji je ukazao na rizike od eskalacije tenzija na Bliskom istoku iu zemljama izvoznicama kao što su Rusija i Ukrajina, rekli su izvori.
Dok je Egipat objavio tender, ukrajinske trupe su ušle na rusku teritoriju u regionu Kursk, naglašavajući rastuće rizike za snabdevanje od nekih od najvećih svetskih izvoznika.
Rusija je najveći izvor pšenice za Egipat, a Ukrajina je takođe važan snabdevač.
Tender je bio pokušaj da se iskoriste niske cene i kupi što je više moguće, rekao je za Rojters Hosam El Garahi, potpredsednik državnog kupca Generalnog organa za snabdevanje robom.
On je kao jedan od razloga za odluku da se u avgustu održi novi, veći tender naveo niske cene postignute na prethodnom tenderu u julu.
Sisi pokušava da prevaziđe jednu od najvećih ekonomskih kriza otkako je došao na vlast pre deceniju.
Tokom protekle dve godine, ova severnoafrička zemlja se bori sa akutnom nestašicom strane valute, rastućim dugom, rekordno visokom inflacijom i stalnim nestankom struje koji su doveli do rastuće frustracije među Egipćanima.
Ranije ove godine morala je da se osloni na podršku prijateljskih zemalja Zaliva, kao i na finansijski paket od 8 milijardi dolara od Međunarodnog monetarnog fonda da ublaži svoje finansijske probleme.
Međutim, tender za pšenicu se pokazao previše ambicioznim, pošto je Egipat kupio samo 7% svojih ciljnih količina. Prodavci su tražili visoke cene pšenice jer je Egipat tražio veliko odlaganje plaćanja do devet meseci.
GASC je takođe započeo direktne razgovore sa dobavljačima kao što je Rusija dok pokušava da otkrije da li može da postigne bolje cene i uslove van tradicionalnih tendera, rekli su trgovci Rojtersu.
„Egipat trenutno pokušava na sve načine da zaključa jeftinije cene, bilo da se radi o tenderu, direktnim poslovima ili dodavanju novog uvoznog porekla“, rekao je Hešam Soliman, trgovac žitaricama iz Kaira.
„Međutim, ovaj konkretni tender je otkrio količinu koja je Egiptu bila potrebna, a dobavljači su to iskoristili kao što smo videli sa cenama.
Premijer Madbouli rekao je u četvrtak da su strateške rezerve pšenice sada dovoljne za više od šest meseci potrošnje, ali da zemlja može da iskoristi tržište za više kada su cene niske.
Najnovije subvencije i regulative
Kategorije
Tagovi
- Kukuruz
- Ukrajina
- Cene
- Rusija
- Pšenica
- EU
- Rod
- Brazil
- Žitarice
- Soja
- Đubriva
- Uljarice
- Ječam
- Cena
- Zemljište
- Prodaja
- Zakup
- Trgovina
- Žitaricama
- Izvoz
- Kvota
- Žitarica
- Francuska
- Pšenice
- Zalihe
- Zitaruce
- Saudijska
- Kupovina
- Suncokret
- USDA
- Decembar
- Uvoz
- Pad
- Zemlja
- Bio
- gorivo
- Repica
- Kanola
- Etanol
- Zima
- Kvote
- Svet
- SAD
- Izgledi
- Tržište
- Ulje
- Argentina
- Proizvodnja
- Žetva
- Poljoprivreda
- Ponuda
- Setva
- Srbija
- Turska
- Voće
- Povrće
- Namirnice
- FAO
- Izveštaj
- Svetsko
- Seme
- ,
- IGC
- Procena
- Kina
- Vreme
- Sirovo
- Suncokretovo
- Djubriva
- Fosagro
- Suša
- Španija
- Rat
- Šteta
- Čikago
- Matif
- житарице
- русија
- жетва
- Sad
- CEna
- Svinje
- Poljska
- Površina
- Egipat
- Kriza
- Nemačka
- Kvalitet
- Rumunija
- Soje
- Carina
- Uljarica
- 2024
- кукуруз
- род
- африка
- суша
- глад
- пшеница
- САД
- цена
- Crnomorski
- Berza
- Žito
- Žitnicž
- Evropa
- Francuski
- .
- Berze
- Kanada
- Uvoznici
- Rusija.
- Prinos
- Indija
- Euronext
- Luka
- Konstanca
- Sidrište
- Luke
- EK
- Transport
- Zitarice
- Rod'24
- Australija
- CrnoMore
- Ulja
- Protesti
- Poljoprivrednika
- Кина
- увоз
- Канада
- приноси
- Тржиште
- Аргентина
- фитосанитарни
- kukuruz
- svet
- KUKURUZ
- SOJA
- PROCENE
- Cene-žitarica
- Svetsje-berze
- crnomorski-sporazum
- crnomorske-luke
- ukrajina
- sporazum-o-žitu
- žitarice
- tržište
- svetsko
- osvrt
- cena
- projekti