Indija je prešla sa izvoza kukuruza na rast proizvodnje živinskog mesa
Indija je prešla sa izvoza kukuruza na rast proizvodnje živinskog mesa
Transformacija Indije iz glavnog izvoznika kukuruza u neto uvoznika značajno je uticala na globalna tržišta, vođena rastućom živinarskom industrijom u zemlji i njenim ambicioznim ciljevima proizvodnje bioetanola.
Istorijski gledano, Indija je bila jedan od najvećih izvoznika kukuruza u Aziji, isporučujući između 2 i 4 miliona metričkih tona godišnje u zemlje poput Vijetnama, Bangladeša, Nepala i Malezije. Međutim, nedavne promene u domaćoj politici i zahtevima tržišta dramatično su promenile ovaj pejzaž.
Napor indijske vlade da poveća proizvodnju etanola iz kukuruza je ključni faktor u ovoj transformaciji. U januaru 2024, vlada je podigla nabavnu cenu etanola napravljenog od kukuruza, podstičući prelazak sa etanola na bazi šećerne trske. Ovaj potez ima za cilj smanjenje emisije ugljenika i obezbeđivanje stabilnog snabdevanja šećerom na domaćem tržištu. Kao rezultat toga, destilerije etanola sada troše značajan deo indijske proizvodnje kukuruza, koja iznosi oko 36 miliona tona godišnje.
Ova promena je stvorila značajan nedostatak u domaćoj ponudi kukuruza, koji se procenjuje na 5 miliona tona. Kako bi zadovoljila rastuću potražnju za etanolom, očekuje se da će Indija uvesti rekordnih milion tona kukuruza 2024. godine, prvenstveno iz Mjanmara i Ukrajine. Ovo označava značajnu promenu, pošto Indija decenijama nije bila neto uvoznik kukuruza.
Proizvođači živine, koji su tradicionalno konzumirali većinu indijskog kukuruza, sada se suočavaju sa naglim porastom troškova hrane jer lokalne cene kukuruza rastu iznad globalnih nivoa. Stočna hrana čini oko 75% troškova proizvodnje u sektoru živinarstva, a rastući troškovi kukuruza doveli su proizvođače u težak položaj. Sveindijsko udruženje uzgajivača živine pozvalo je vladu da ukine carine na uvoz kukuruza i ukloni zabranu genetski modifikovanog (GM) kukuruza kako bi ublažila ove pritiske.
- Konkurencija između destilerija etanola i živinarske industrije za snabdevanje kukuruzom održala je visoke cene, dodatno opterećujući živinarski sektor.
- Cena na farmi brojlerskih pilića nije održala korak sa rastućim troškovima proizvodnje, što je dovelo do neodrživih gubitaka za proizvođače.
Prelazak Indije na neto uvoznika kukuruza takođe je uticao na globalne lance snabdevanja. Tradicionalni kupci indijskog kukuruza sada se za svoje zalihe okreću Južnoj Americi i Sjedinjenim Državama. Ova promena će verovatno podržati globalne cene kukuruza, koje se trenutno trguju blizu četvorogodišnjih najnižih vrednosti.
U zaključku, fokus Indije na povećanje proizvodnje bioetanola i rast njene živinarske industrije preoblikovali su ulogu zemlje na globalnom tržištu kukuruza. Iako ove promene podržavaju ekološke ciljeve Indije i domaće snabdevanje šećerom, one su takođe stvorile izazove za lokalne proizvođače živine i izmenile globalnu dinamiku snabdevanja.
Najnovije subvencije i regulative
Kategorije
Tagovi
- Djubriva
- Fosagro
- Žetva
- EU
- Pšenica
- Žitarice
- Đubriva
- Rusija
- Cena
- Suncokret
- Repica
- Rod
- Cene
- Kukuruz
- Suša
- Ukrajina
- Ulje
- Izvoz
- Španija
- Francuska
- Zalihe
- Rat
- Šteta
- Soja
- Svet
- Tržište
- Čikago
- Matif
- житарице
- русија
- жетва
- Sad
- CEna
- Svinje
- Poljska
- Zemljište
- Površina
- Egipat
- Kupovina
- Kriza
- Uljarice
- Nemačka
- Kvalitet
- Rumunija
- Procena
- Žitarica
- Soje
- IGC
- Carina
- Uljarica
- 2024
- SAD
- кукуруз
- род
- африка
- суша
- глад
- пшеница
- САД
- цена
- Crnomorski
- Berza
- Žito
- Žitnicž
- USDA
- Evropa
- Brazil
- Francuski
- .
- Berze
- Argentina
- Kanada
- Uvoznici
- Etanol
- Kina
- Uvoz
- Rusija.
- Prinos
- Indija
- Euronext
- Luka
- Konstanca
- Sidrište
- FAO
- Trgovina
- Luke
- Poljoprivreda
- EK
- Transport
- Zitarice
- Rod'24
- Australija
- CrnoMore
- Ulja
- Protesti
- Poljoprivrednika
- Svetsko
- Кина
- ,
- увоз
- Канада
- приноси
- Тржиште
- Аргентина
- фитосанитарни
- kukuruz
- svet
- KUKURUZ
- SOJA
- PROCENE
- Cene-žitarica
- Svetsje-berze
- crnomorski-sporazum
- crnomorske-luke
- ukrajina
- sporazum-o-žitu
- žitarice
- tržište
- svetsko
- osvrt
- cena
- projekti