Šta se dešava sa suncokretom?

Cena suncokretovog ulja definiše i cenu suncokreta. Trenutna cena u svetu je 1330 $/t što je za 500 dolara više nego sa početka godine. Cena ulju počinje da raste od sredine avgusta, kada je bila 950 $/t, što je bilo za 30 dolara viša cena nego u istom periodu prethdne godine. Kako su analitičari počeli da prijavljuju podbačaj u rodu tako su cene suncokreta rasle.

 

Da bi bolje razumeli tržište suncokreta vrlo je bitno znati da se preko 90% proizvede u Evropi, a ostatak u Argentini. 

 

Prošlogodišnji rod suncokreta u svetu je iznosio 56 miliona tona:

Najviše je proizvedeno u Rusiji, 17.100.000 tona, zatim u Ukrajini, 15,5 miliona tona, Evropskoj uniji  10,12 Miliona tona i svi ostali 11 miliona 300.000 tona

 

Istočnu Evropu su zadesile visoke temperature i suša, dok su EU zadesile obilne padavine što je uticalo na bitno smanjenje roda suncokreta. 

Najveći pad se desio u Ukrajini, prema ukrajinskim analitičkim kućama rod će biti malo iznad 10 miliona tona. 

Ruske analitičke kuće procenjuju rod oko 16 miliona tona, dok evropska komisija procenjuje najslabiji rod u EU u poslednjih 10 godina, i on bi trebao biti 8.100.000 tona. 

Dakle, u tri vodeća regiona možemo očekivati smanjenje roda od 8 miliona tona što je u odnosu na prošlu godinu smanjenje od 19%, a ukupna procena roda suncokreta u svetu bi bila između 47 i 50 miliona tona u zavisnosti od analitičkih kuća koje procene daju. 

Dakle, smanjeni rod možemo gledati kao prvi faktor porasta cene suncokreta.

 

Drugi vrlo bitan pokretač nastavka rasta cene suncokreta je rast cene palminog ulja, koje predstavlja 35% svih biljnih ulja u svetu, što je dovelo do porasta cene sirovog suncokretovog ulja. Palmino ulje je poraslo na svetskim berzama za 50% u periodu od  16. septembra do 11. novembra

 

Takođe, cena suncokreta u Ukrajini je sa 17.500 grivni na početku žetve porasla na 25.600 grivni što bi u dolarima bilo od 423 do 619$/t

 

Da se vratimo na domaće tržište. 

 

Republički zavod za statistiku objavio je procenu ovogodišnjeg roda sa stanjem na dan 5. septembra. Prema tom saopštenju, žetvena površina pod suncokretom iznosi 248.607 ha, očekivana proizvodnja 637.428 t. U odnosu na prošlu godinu, kada je proizvodnja suncokreta iznosila 686 hiljada tona ove godine je manja za 7,1%, a u odnosu na desetogodišnji prosek očekivana proizvodnja veća je za 3,7%.

 

Ova godina je pokazala da i suncokret ima svoje granice izdržljivosti prema ekstremnim klimatskim uslovima. Iako je ova kultura poznata po otpornosti na sušu i visoke temperature, ostvareni prosečan prinos od 2,56 tona po hektaru spada među najniže u poslednjih 10 godina. Ipak, zahvaljujući rekordnoj požnjevenoj površini, ukupan prinos zadovoljava domaće potrebe, a deo je namenjen za izvoz. 

U avgustu, septembru i oktobru smo izvezli ukupno 90.000 tona po prosečnoj ceni od 399 EVR/t. Najviše smo izvezli u Bugarsku i Bosnu i Hercegovinu, 66.000 tona što čini 73% ukupnog izvoza.

 

Srbija je takođe izvoznik suncokretovog ulja. Procena ministarstva poljoprivrede je da ćemo imati 180.000 tona suncokretovog ulja za izvoz u ovoj tržišnoj godini 24/25. Taj potencijal ostavlja nadu za moguću višu konačnu cenu.

 

Većina suncokreta je otkupljena po akontacionim cenama, ali se i jedan deo prodavao  sa konačnom koja je kod nas, u Info Tim Logistici, bila do 45 din/kg bez uračunatog PDVa. 

 

Oko 15% ovogodišnjeg roda suncokreta je već izveženo i tu ne očekujemo korekcije cena. S druge strane, za suncokret koji je predat u uljare postoji prostor za povećanje cene. Trenutna cena suncokretovog ulja na svetskom tržištu viša je za 40% u odnosu na prošlu godinu, što ukazuje na prostor za prihvatljiv minimum povećanja cene za proizvođače i prerađivače. Takav potez uljara bio bi fer i opravdan, posebno s obzirom na izazovnu godinu u kojoj su proizvođači pretrpeli značajne gubitke. Trenutna cena, koja ne podstiče proizvodnju, mogla bi da odvrati ratare od setve suncokreta naredne godine, stoga verujemo da će uljare doneti mudru odluku, prihvatljivu za obe strane.