SAD dobijaju spor u vezi sa GM kukuruzom u Meksiku
Komisija za trgovinske sporove odlučila je u petak da meksička ograničenja na izvoz genetski modifikovanog kukuruza iz SAD krše sporazum između SAD-a i Meksika-Kanade, čime je Bajdenova administracija odnela veliku trgovinsku pobedu u poslednjim nedeljama.
Kancelarija američkog trgovinskog predstavnika saopštila je da je veće za rešavanje sporova USMCA presudilo u korist svih sedam američkih pravnih zahteva u dugotrajnom slučaju. Rečeno je da je panel utvrdio da ograničenja Meksika nisu zasnovana na nauci i da krše poglavlja USMCA o sanitarnim i fitosanitarnim merama i o pristupu tržištu i nacionalnom tretmanu.
Završni izveštaj tročlanog panela preporučio je da Meksiko uskladi svoju politiku trgovine kukuruzom sa trgovinskim sporazumom. Ima 45 dana da to učini prema pravilima trgovinskog sporazuma iz 2020. i nepoštivanje može dovesti do kaznenih dažbina na neki izvoz u SAD.
Meksička ministarstva ekonomije i poljoprivrede izjavila su u zajedničkom saopštenju da se ne slažu sa presudom, ali da će je poštovati, ne iznoseći detalje o tome koje će korake preduzeti.
„Vlada Meksika se ne slaže sa odlukom panela, jer smatra da su mere u pitanju usklađene sa principima zaštite javnog zdravlja i pravima starosedelaca“, navode agencije.
Bez obzira na to, rekli su da je rešavanje sporova ključna komponenta trgovinskog sporazuma USMCA, napominjući da su Meksiko i Kanada pobedili SAD u slučaju spora o automobilskim pravilima porekla prošle godine.
Spor oko kukuruza počeo je šest meseci nakon što je USMCA stupio na snagu u julu 2020. godine kada je tadašnji predsednik Andres Manuel Lopez Obrador doneo dekret da se GM kukuruz zabrani do kraja 2024. godine – potez koji je u velikoj meri usmeren na izvoz kukuruza iz SAD. Njegov naslednik, predsednica Klaudija Šejnbaum, podržala je ovu politiku.
Nakon godina malog pomeranja u konsultacijama, USTR je zatražio arbitražu za rešavanje spora, osporivši dekret Meksika iz 2023. koji je odmah zabranio upotrebu GM kukuruza u tortiljama i testu i naložio vladinim agencijama da postepeno eliminišu njegovu upotrebu u drugoj hrani i stočnoj hrani.
SAD su tvrdile da tvrdnje meksičke vlade da je GM kukuruz štetan po ljudsko zdravlje nisu zasnovane na nauci.
„Presuda veća potvrđuje dugogodišnju zabrinutost Sjedinjenih Država u vezi sa meksičkom biotehnološkom politikom i njihovim štetnim uticajem na američki poljoprivredni izvoz, rekla je američka trgovinska predstavnica Ketrin Taj u saopštenju.
Američki sekretar za poljoprivredu Tom Vilsak rekao je da je odluka osigurala da će američki farmeri i izvoznici „i dalje imati pun i pravičan pristup meksičkom tržištu“.
„To je takođe pobeda za zemlje širom sveta koje uzgajaju i koriste proizvode poljoprivredne biotehnologije za ishranu svoje rastuće populacije i prilagođavanje planeti koja se menja“, dodao je Vilsak.
U februaru je meksička vlada ublažila svoju početnu zabranu GM kukuruza, izričito dozvolivši njegovu upotrebu za stočnu hranu i industrijalizovane proizvode za ljudsku ishranu, ali je zadržala zabranu za upotrebu u tortiljama.
Meksički zvaničnici branili su ograničenja za GM kukuruz u tortiljama i tvrdili da je na Vašingtonu da pokaže da njegov izvoz ne šteti ljudskom zdravlju.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp zapretio je da će uvesti opštu carinu od 25 odsto na sav uvoz iz Kanade i Meksika kada preuzme dužnost 20. januara, osim ako ne zaustave priliv ilegalnih migranata i fentanila u SAD
Ako se implementiraju, čini se da te obaveze krše pravila USMCA, što bi moglo dovesti do još jednog spora.
Meksiko, rodno mesto modernog kukuruza, zabranjuje sadnju GM kukuruza zbog straha da bi kontaminirao domaće sojeve žitarica. Ipak, ova zemlja je najveći strani kupac žutog kukuruza uzgojenog u SAD, od kojih je skoro sav genetski modifikovan.
Meksička vlada očekuje da će lokalni kupci uvesti rekordnih 22,3 miliona metričkih tona tokom poljoprivredne sezone 2023/24.
Od 2024. do oktobra, SAD su izvezle kukuruza u Meksiko u vrednosti od 4,8 milijardi dolara, prema podacima američkog Biroa za popis stanovništva.
Meksiko se može pohvaliti sa preko 60 autohtonih sorti kukuruza, poznatih kao landrase, od kojih mnoge dolaze u kaleidoskopu boja i imaju različite profile ukusa.
Ovog meseca, zamenik ministra ekonomije Luis Rosendo Gutijerez naglasio je da vlada čini sve što može da zaštiti pakt o slobodnoj trgovini usred Trampovih tarifnih pretnji. On je dodao da će Meksiko ispoštovati odluku veća.
Američke i međunarodne grupe za poljoprivredu i biotehnologiju pozdravile su odluku.
„Ovo je najjasniji signal da pridržavanje sporazuma o slobodnoj trgovini pruža stabilnost potrebnu da bi inovacije cvetale i da bi se učvrstila naša sigurnost hrane“, rekla je Emili Ris, predsednica CropLife International-a, koja predstavlja industriju nauke o biljkama.
Najnovije subvencije i regulative
Kategorije
Tagovi
- Pšenica
- Žetva
- Rusija
- Uljarica
- Suncokret
- Žitaruce
- IGC
- Svet
- Turska
- Uvoz
- Kukuruz
- Cena
- Ukrajina
- Svinje
- Srbija
- Pesnica
- SAD
- Izvoz
- Trgovina
- EU
- Rat
- Žitarice
- Indija
- Carina
- Kanada
- Meksiko
- Kina
- Žitarica
- Australija
- Repica
- Uljarice
- Ulje
- Argentina
- Setva
- Zalihe
- Svetske
- Rod
- EK
- Poljoprivreda
- Razvoj
- Brazil
- Zitarice
- Crnomorski
- Sveta
- Tržište
- Trendovi
- Francuska
- Klima
- Temperatura
- Cene
- Soja
- Đubriva
- Ječam
- Zemljište
- Prodaja
- Zakup
- Žitaricama
- Kvota
- Pšenice
- Zitaruce
- Saudijska
- Kupovina
- USDA
- Decembar
- Pad
- Zemlja
- Bio
- gorivo
- Kanola
- Etanol
- Zima
- Kvote
- Izgledi
- Proizvodnja
- Ponuda
- Voće
- Povrće
- Namirnice
- FAO
- Izveštaj
- Svetsko
- Seme
- ,
- Procena
- Vreme
- Sirovo
- Suncokretovo
- Djubriva
- Fosagro
- Suša
- Španija
- Šteta
- Čikago
- Matif
- житарице
- русија
- жетва
- Sad
- CEna
- Poljska
- Površina
- Egipat
- Kriza
- Nemačka
- Kvalitet
- Rumunija
- Soje
- 2024
- кукуруз
- род
- африка
- суша
- глад
- пшеница
- САД
- цена
- Berza
- Žito
- Žitnicž
- Evropa
- Francuski
- .
- Berze
- Uvoznici
- Rusija.
- Prinos
- Euronext
- Luka
- Konstanca
- Sidrište
- Luke
- Transport
- Rod'24
- CrnoMore
- Ulja
- Protesti
- Poljoprivrednika
- Кина
- увоз
- Канада
- приноси
- Тржиште
- Аргентина
- фитосанитарни
- kukuruz
- svet
- KUKURUZ
- SOJA
- PROCENE
- Cene-žitarica
- Svetsje-berze
- crnomorski-sporazum
- crnomorske-luke
- ukrajina
- sporazum-o-žitu
- žitarice
- tržište
- svetsko
- osvrt
- cena
- projekti