USDA smanjuje prognozu globalne proizvodnje uljarica zbog suše u Argentini i Paragvaju

Prema februarskom izveštaju američkog Ministarstva poljoprivrede (USDA), prognoza globalne proizvodnje uljarica za ovaj mesec smanjena je za 2,7 miliona tona na 677,7 miliona tona zbog nižih prinosa soje u Argentini i Paragvaju, koji nisu nadoknađeni povećanom proizvodnjom pamuka u Kini i proizvodnjom suncokreta u Kazahstanu.

Trgovina je ostala nepromenjena na 207,3 miliona tona, pri čemu je povećan izvoz uljane repice iz Sjedinjenih Država kompenzovao smanjenje izvoza suncokreta iz Argentine.

Krajnje zalihe uljarica smanjene su za 4,3 miliona tona na 140 miliona tona zbog nižih zaliha soje u Argentini i Brazilu, kao i manjih zaliha suncokreta i kikirikija u Argentini.

Globalni obim prerade povećan je za skoro 600.000 tona na 561,3 miliona tona zbog veće prerade soje u Brazilu, dok je prerada soje u Paragvaju smanjena.

Globalna trgovina sačmom porasla je za 700.000 tona na 108,1 milion tona zbog povećanog izvoza sojine sačme iz Brazila, uprkos smanjenim zalihama iz Paragvaja. Uz manje promene u izvozu soje, globalne krajnje zalihe su smanjene za 4 miliona tona na 124,3 miliona tona zbog nižih zaliha u Argentini i Brazilu.

Globalna proizvodnja soje raste zbog veće proizvodnje u Brazilu. Ovo je vođeno povoljnom profitabilnosti prerade, velikom potražnjom za biogorivima i trenutnim stopama izvoza sojine sačme.

Izveštaj takođe naglašava pomak u uvozu obroka srednje količine proteina u Kinu. Poslednjih godina Kina je nastojala da diverzifikuje svoju bazu dobavljača i obezbedi stabilno snabdevanje hranom za svoje stanovništvo. Međutim, uprkos naporima da se diverzifikuju dobavljači, uvoz soje u Kinu ostaje koncentrisan među tri glavna dobavljača. Uvoz alternativnih proteinskih proizvoda je porastao, ali je i dalje nizak u poređenju sa sojom. U fizičkom smislu, zavisnost Kine od uvezene soje nastavlja da raste. Umereni prelazak na druge izvore proteina, kao što su repica i sačma od suncokreta, ima mali uticaj na rastuću zavisnost od soje iz Brazila, dok uvoz soje iz Sjedinjenih Država nastavlja da opada.

Povećana potrošnja ostalih proteinskih proizvoda dovela je do smanjenja potrošnje sačme iz uvozne soje na 87% u 2023/24. Uvoz ostalih proteinskih obroka za mala i srednja preduzeća se u ovom periodu više nego udvostručio, uglavnom zbog povećanog uvoza sačme od suncokreta i uljane repice. Kina je počela da uvozi značajne količine suncokretove sačme 2018/19, prvenstveno iz Ukrajine i Rusije. Slično tome, uvoz sačme uljane repice, uglavnom iz Kanade, dostigao je značajan obim poslednjih godina.

Udeo Kine u uvozu soje iz Brazila porastao je sa 62% u 2017/18. na 71% u 2023/24, dok je udeo iz Sjedinjenih Država smanjen sa 30% na 22%.