Cene uljane repice su nastavile da rastu uprkos povećanim zalihama repice iz Kanade

Majske fjučerse uljane repice na pariskoj berzi porasle su za 3,4% od početka februara, na 533 evra/t ili 557,4 dolara/t (+0,5% na mesečnom nivou) usled oporavka cena biljnog ulja, ograničene ponude uljane repice od lokalnih farmera i usporavanja uvoza.

 

Jačanje evra i kanadskog dolara u odnosu na američki dolar smanjuje interesovanje EU za kanadsku repicu, pošto se razlika u ceni smanjila sa 140–120 dolara po toni u decembru-januaru na 70–80 dolara po toni u februaru.

 

Majske fjučerse kanole na berzi u Vinipegu porasle su za 4,5% tokom februara na 674 CAD/t ili 475 USD/t (+5,3% na mesečnom nivou) uz snažan rast izvoza.

 

Kanada je, prema nedeljnom statističkom izveštaju, povećala izvoz repice u odnosu na isti period prošle godine sa 3,031 na 5,672 miliona tona, dok je prognoza za celu sezonu 7,5 miliona tona. Istovremeno, kanadski uvoz kanole u ​​Kinu u prvih pet meseci sezone iznosio je samo 2,687 miliona tona (sa prognozom od 3 miliona tona u 2024/25 MI) u poređenju sa 5,486 miliona tona u 2023/24 MI.

 

Usred smanjene kupovine iz Kine, Kanada nastavlja da povećava izvoz repice u EU. Prema podacima Evropske komisije, u tržišnoj godini 2024/25 (od 7. februara) zemlje EU su povećale uvoz uljane repice za 12% u poređenju sa istim periodom prethodne sezone na 4,08 miliona tona (sa prognozom od 6,85 miliona tona), od čega je 55% ili 2,25 miliona tona bilo isporučeno 55% ili 2,25 miliona tona (102% manje od 2% isporučeno iz Ukrajine). tržišne godine), 32% ili 1,355 miliona tona - iz Australije (+63%), 8,4% ili 353 hiljade tona - iz Kanade (8 puta više nego u istom periodu 2023/24. tržišne godine).

 

Kanadska prerada kanole u ​​2024/25 MI porasla je na 6,194 miliona tona u poređenju sa 5,588 miliona tona prošle godine, potvrđujući prognoze o padu potražnje za uljem kanole nakon uvođenja tarifa u SAD za program biodizela. Zbog toga će Kanada, umesto domaće prerade, povećati izvoz repice.

 

Prema poslednjim podacima Australijskog zavoda za statistiku, Australija je u decembru 2024. godine smanjila izvoz repice za 16 odsto u odnosu na novembar, sa 709,43 na 593,81 hiljada tona. U januaru bi mogao da dostigne 604 hiljade tona, a 491 hiljada tona uljarica je rezervisano za otpremu u februaru. Najveći kupci australijske repice u decembru bili su Belgija, Nemačka, Francuska, Pakistan i Bangladeš.

 

Poljoprivrednici EU koče prodaju uljane repice, čekajući procenu stanja useva ozime uljane repice posle zime. Ako usevi u EU i Ukrajini dobro prežive zimu, cene bi mogle pasti u martu-aprilu usled povećane ponude na domaćem tržištu EU.