Stručnjaci IGC-a podigli su prognozu svetske proizvodnje žitarica u 2025/26 TG

Eksperti Međunarodnog saveta za žito (IGC) podigli su svoje prognoze za otvaranje zaliha i proizvodnju žitarica u MG 2025/26.

Očekuje se da će u odnosu na prethodnu sezonu proizvodnja žitarica porasti sa 2.368 na 2.373 miliona tona, posebno kukuruza - sa 1.269 na 1.274 miliona tona, dok će pšenice smanjiti sa 807 na 806 miliona tona.

Prognoza globalne potrošnje žitarica je povećana za 7 miliona tona na rekordnih 2,373 miliona tona, uglavnom zbog prilagođavanja procene industrijske potrošnje u Indiji (za proizvodnju etanola).

Procena svetske trgovine je povećana na 424 miliona tona (418 miliona tona u tekućoj sezoni), što će biti niže od petogodišnjeg proseka zbog smanjenja otkupa žitarica od strane Kine.

Prelazne zalihe žita u narednoj sezoni ostaće na nivou tekuće sezone i iznosiće 580 miliona tona.