Veterinari popisuju brojno stanje životinja

Trenutno, veterinarske stanice u Srbiji obavljaju aktivan nadzor goveda i utvrđuju da li se na gazdinstvima i dalje čuvaju prijavljene životinje. Ukoliko se ispostave neregularnosti – protiv vlasnika životinja se podnosi prijava

Tokom ovog perioda veterinarske stanice u skladu sa Programom mera zdravstvene zaštite životinja za 2020. godinu na gazdinstvima sa govedima obavljaju aktivan nadzor. Istom prilikom se utvrđuje i da li se na gazdinstvu i dalje čuvaju životinje, odnosno da li se ažuriraju podaci u Registru gazdinstava.

“Veterinarske stanice sprovode ovaj nadzor kontinuirano tokom cele godine, kojom prilikom – pored nadzora zdravstvenog stanja životinja, kontrolišu i poštovanje obaveza vlasnika koje su propisane članom 6. Zakona o veterinarstvu; vođenje registra životinja na gazdinstvu, kao i evidencije o kupovini odnosno prodaji životinja, njihovom premeštanju i prometu, radi praćenja njihovog kretanja”, rekli su za Agroklub iz Uprave za veterinu.

U slučaju utvrđenih nepravilnosti, daje se rok vlasniku gazdinstva da nedostatke otkloni, a u suprotnom se od strane veterinarske inspekcije podnosi prijava nadležnom prekršajnom sudu. Zaključak aktivnog nadzora koji se kontinuirano tokom godine sprovodi u svim naseljenim mestima Srbije, jeste da većina vlasnika gazdinstva uredno vodi propisanu evidenciju, odnosno životinje stavlja u promet sa propisanom dokumentacijom i uz evidentiranje kretanja životinja u Centralnoj bazi podataka koju vodi Ministarstvo poljoprivrede. Manji broj vlasnika gazdinstava ovu obavezu ne poštuje zbog čega se preduzimaju mere u skladu sa ovlašćenjima veterinarske inspekcije.

Kako kažu iz Uprave za veterinu, u Centralnoj bazi podataka trenutno se može utvrditi brojno stanje samo za goveda, jer se njihovo kretanje prati po pojedinačnim brojevima ušnih markica. Trenutno se u Republici Srbiji, prema stanju u Bazi, nalazi tačno 909.726 grla goveda.

Isplatu jednokratne novčane pomoći poljoprivrednim gazdinstvima u cilju ublažavanja posledica nastalih usled bolesti COVID-19, obavljalo je Ministarstvo finansija – Uprava za trezor, na osnovu podataka iz evidencija Ministarstva poljoprivrede – Registra poljoprivrednih gazdinstava i Veterinarske baze. Novčana pomoć uplaćivala se direktno na namenski račun prijavljen u Registru poljoprivrednih gazdnistava, na osnovu stanja u navedenim evidencijama, a davalo se, između ostalog, i 3.000 dinara po grlu krave, a najviše 30.000 dinara.

Izvor: Agroklub