U pripremi mapa voćarstva za celu Srbiju

U pripremi mapa voćarstva za celu Srbiju. Na taj način će se za svaki region na osnovu klime, kvaliteta i vrste zemljišta i nadmorske visine biti uneti podaci o tome koje voće najbolje uspeva. Tako se može preduprediti nastanak štete u komercijalnoj proizvodnji, mada se voćari neće prisiljavati da obavezno moraju gajiti ono što je u mapi naznačeno.

Pretpostavka je da će, kada se karta voća uradi, država davati subvencije za podsticanje proizvodnje na osnovu unetih podataka, pa se očekuje da će bez subvencija ostati oni koji budu voće sadili po svom, jer se ne isplati ulagati u nešto što ne uspeva.

Karta voćarstva bi trebalo da bude gotova do 2020.godine. Za njenu izradu je Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva angažovalo Poljoprivredne fakultete u Novom Sadu, Beogradu i Čačku, ali će u mapiranje svakako biti uključene i lokalne samouprave, kao i poljoprivredne stručne službe.

Poljoprivredna stručna služba Novi Sad pokriva više opština u kojima se mahom gaji jabuka i na ovo voće otpada 80 posto voćnjaka. Slična je situacija i na tereitoriji Subotice i Horgoša, mada se povećava interesovanje za sadnju lešnika, otkako je italijanska kompanija "Ferrero" počela sa otkupom lešnika u Srbiji, kao i sa pronalaženjem kooperanata.

Na području opštine Odžaci od pre desetak godina ima između 250 i 300 hektara pod malinom. Uglavnom su u pitanju poljske sorte, koje na tom terenu uspevaju bolje nego u Poljskoj.  U drugime delovima Srbije bolje uspevaju sorte vilamet i miner, pa bački proizvođači nikako ne predstavljaju konkurenciju kolegama iz uže Srbije.